niedziela, wrzesień 25, 2022

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Nieznamierowicach

baner8
baner7
baner6
baner5
baner4
baner3
baner2
baner1

O patronie

andrzej

Święty Andrzej Apostoł był jednym z dwunastu uczniów Jezusa. Pochodził z żydowskiej rodziny rybackiej z miasta Betsaida nad Jeziorem Galilejskim. Wraz z bratem, św. Piotrem mieszkał w Kafarnaum i wraz z nim przystąpił do Chrystusa. Jako pierwszy głosił ewangelię w Bizancjum.
Za swe nauki św. Andrzej poniósł śmierć męczeńską. Rozpięto go na krzyżu mającym kształt litery X. Jest to pierwsza litera słowa „Chrystus” w języku greckim.
Święty Andrzej jest patronem narodów słowiańskich, państw i krain: Szkocji, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Luksemburgu, a także miast: Neapolu, Rawenny,
W Polsce, w okresie od XI do XVI wieku wybudowano 123 kościoły pod wezwaniem św. Andrzeja. Kościoły te powstały przede wszystkim na Śląsku i w Wielkopolsce. Obecnie są 132 kościoły i kaplice ( w tym 97 kościołów parafialnych) oraz 296 wizerunków św. Andrzeja Apostoła.
Święto liturgiczne Andrzeja Apostoła w kościele katolickim oraz anglikańskim i ewangelickim obchodzone jest 30 listopada.
W ikonografii św. Andrzej Apostoł posiada indywidualne cechy. Przedstawiony jest jako starszy mężczyzna o gęstych, siwych włosach i krzaczastej, krótkiej brodzie. Jako apostoł nosi długi płaszcz. Czasami ukazywany jest jako rybak w krótkiej tunice. Powracającą sceną w sztuce religijnej jest chwila jego ukrzyżowania. Atrybutami są zaś krzyż św. Andrzeja w kształcie litery X, księga, ryba i sieć.  Przysłowia jakie wiążą się z osobą św. Andrzeja Apostoła:
Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg w polu leży.
Kiedy na Andrzeja poleje, poprószy, cały rok nie w porę rolę moczy i suszy.
Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.

Nasza placówka otrzymała imię tegoż Apostoła, ze względu na to iż w miejscowości Nieznamierowice znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła.